Hakkımızda

Çocuk Yoğun Bakım Ünitemizde 3 öğretim üyesi, 1 sorumlu hemşire, 4 çocuk yoğun bakım yandal asistanı, 4 çocuk asistanı, 1 eğitim hemşiresi, 1 beslenme hemşiresi, 21 hemşire, 8 hasta bakıcı, 1 sekreter ve 1 temizlik personeli görev yapmaktadır.

Ünitemiz 1 ay ile 18 yaş arasında çocuklarda oluşabilecek sağlık sorunları nedeniyle ileri düzey yoğun bakım ihtiyacı olan hastalara hizmet vermektedir. Güncel bilgiler ışığında, modern tıbbi donanımıyla çocukları kısa sürede ailelerine kavuşturmakta, ailelerin bilgilendirilmesinde ve eğitiminde gerekli kaynakları sağlamaktadır. Çocuk Yoğun Bakım Ünitemiz; altta yatan özellikli hastalığı olan veya birden çok uzmanlık dalını ilgilendiren çoklu organ işlev bozukluğu veya yetmezliğinin de dahil olduğu çocukların kabul edildiği, en üst düzeyde tıbbi bakım ve tedavinin yapılabildiği bir referans merkezi olarak yapılandırılmıştır.

Ünitemizde, cerrahi operasyon geçiren, solunum cihazına bağlı yaşamak zorunda olan, doğuştan kalp hastalıkları, intoksikasyon, sepsis, şok, çeşitli travmalar, yabancı cisim aspirasyonu, hemodiyaliz ya da plazmaferez ihtiyacı, dirençli konvulziyon (sara), SMA hastalarının (doğuştan kas hastalığı) enzim tedavisi gibi çeşitli nedenlerle yoğun bakım ihtiyacı duyan tüm çocuk hastalara gelişmiş düzeyde bakım sağlamaktadır. Hastanemizde servislerde yatan ve çocuk acil servise başvuran çocuk hastaların yanı sıra komşu il ve ilçelerde yoğun bakım ihtiyacı olan çocuk hastalara da sağlık hizmeti sunulmaktadır.

Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi’nde; solunum desteği (ventilatör tedavisi), santral kateter uygulamaları (boyun ve bacakta yer alan büyük damarlardan kalbe uzanan büyük damar yolu), total parenteral nutrisyon (tamamen damar yolu ile beslenme) uygulamaları, toraks tüpü takılması (akciğer hava kaçağı tedavisi), invaziv kan basıncı monitörizasyonu (el değmeden atar damarlardan tansiyon ölçümü), hasta başı EEG (beyin elektroensefalografi), soğutma tedavisi, hasta başı EKO (ekokardiografi), bronkoskopi, ağır doğuştan kalp hastalıklarının ameliyatları ve ameliyat sonrası bakımları, BIS-NIRS monitorizasyonu,hasta başı USG (iç organların değerlendirilmesi için ultrason), kan diyalizi (hemodiyaliz-hemodiyafiltrasyon), kan değişimi (plazmaferez), ev tipi mekanik ventilatöre bağlı olan engelli çocukların gerekli kontrol ve takipleri de yapılmaktadır.

Unutulmamalıdır ki, kritik hasta çocukların, bakım ve tedavilerinin uygun bir şekilde yapılabileceği 3. düzey bir yoğun bakım ünitesinde ve tecrübeli ellerde yaşam kaliteleri daha yüksek seviyede olacaktır.

Ünitemizin sahip olduğu olanak, tıbbi cihaz ve malzemeler şunlardır:

 • 13 yoğun bakım yatağı (2 tanesi izolasyon odası),
 • Yoğun bakımda 24 saat tecrübeli uzman sorumlu ve nöbetçi doktor kadrosu,
 • İhtiyaç duyulacak tüm branşlarda kolayca ulaşılabilecek diğer uzman doktorlar,
 • Her yatak için bir monitör,
 • Portabl röntgen cihazı,
 • Kan gazı cihazı,
 • Hasta başı USG, EKO, EEG uygulama imkânı
 • İnfüzyon pompaları,
 • 17 adet invazif mekanik ventilatör, 1 adet portabl ventilatör, 1 adet MR uyumlu ventilatör, 2 adet invazif olmayan ventilatör
 • 2 adet hemodiyaliz cihazı
 • 2 adet vücut soğutma için kullanılan blanketrol ve 2 adet hava yollu soğutucu
 • Gerekli durumlarda kullanılmak üzere Helyum ve Nitrik oksit gazları içeren tüpler
 • 2 adet televizyon
 • Çocuk Yoğun Bakım Bilim Dalı
  Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi


  © Copyright - 2016 - Adana - Türkiye
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  Duyurular
  Ekibimiz
  Basında Biz
  Dokümanlar
  Aileler İçin
  İletişim
  www.cocukyogunbakim.org
  bilgi@cocukyogunbakim.org

  0 (322) 338 74 41 / (3377)